Destinácie

Amritsar

Amritsar je mesto v Indii. Má vyše milión obyvateľov a celý región viac než 3 milióny. Je to hlavné mesto rovnomenného okresu.

Predstavuje cestný a železničný uzol s rozvíjajúcimi sa umeleckými remeslami (výroba kobercov, slonovinových predmetov a podobne), ale aj sklárskym, chemickým a kovospracujúcim priemyselom. Je to hlavné kultové a náboženské stredisko sekty sikhov. V meste sa nachádza univerzita z roku 1969.

Sú tu početné architektonické pamiatky, napríklad Zlatá svätyňa postavená uprostred svätého jazera. V Zlatej svätyni je umiestnená svätá kniha sikhov, Adigrantha.

Mesto založil roku 1577 Ram Das, štvrtý guru sikhov, pri „svätom“ jazere Nesmrteľnosti (Amrita-Saras). Lokalitu mu daroval mogulský cisár Akbar. V roku 1761 bola Zlatá svätyňa zničená a následne v roku 1764 znova postavená (začiatkom 19. storočia bola obalená pozlátenými medenými platňami). V roku 1984 obsadili svätyňu extrémistickí sikhovia, potom chrám bol nadvládou indických vojsk, čo vyvolo značný konflikt medzi sikhami a indickou vládou spojený aj s krvavými nepokojmi.
Informácie o letisku:
Kód letiska: ATQ
Názov letiska: Raja Sansi International Airport Amritsar
Web: kliknite sem
Informácie o krajine: www.amritsar.com | www.india.sk | www.india.gov.in
Barcelona

Barcelona je hlavné mesto Katalánska a provincie Barcelona. Má 1,6 milióna obyvateľov (v aglomerácii však vyše 3 miliónov). Leží na pobreží Stredozemného mora na severovýchode Španielska. Po Madride je druhým najväčším španielskym mestom.

Barcelona patrí medzi najvýznamnejšie španielske mestá. Svojou polohou a relatívnou blízkosťou pri francúzskych hraniciach je pre veľa Európanov ľahšie dostupná ako Madrid.

Mesto je sídlom arcibiskupa, niekoľkých univerzít a vysokých technických a obchodných škôl a radom významných knižníc. Zároveň je dôležitým priemyselným centrom severovýchodného Španielska a vôbec najväčším obchodným a priemyselným centrom celého Španielska. Okolitý kraj je bohatý na nerastné suroviny.

V meste je niekoľko liniek metra a veľké medzinárodné letisko El Prat.

Podnebie je stredomorské prímorské.
Informácie o letisku:
Kód letiska: BCN
Názov letiska: El Prat
Web: kliknite sem
Tel: +34 902 404 704
Informácie o krajine: www.bcn.es | www.barcelona.com | www.spain.info
Bergamo

Bergamo je talianske mesto v regióne Lombardia a hlavné mesto rovnomennej provincie. Leží asi 40 km severovýchodne od Milána v predhorí Alp. Má rozlohu 39,6 km2 a 113 143 obyvateľov. Mesto sa skladá z dvoch častí: Citta alta (horné mesto), stredoveké mesto na vrcholu kopce obklopené obrannými stenami zo 17. storočia a Citta bassa (dolné mesto), založené začiatkom 20. storočia. Obidve časti mesta sú spojené cestou. Najlepší a najpraktickejší spôsob, ako sa dostať do horného mesta, je použiť lanovku, ktorá premáva celý týždeň.

Medzinárodná doprava je zabezpečená letiskom Orio al Serio.

V Bergame hráva svoje domáce zápasy tím talianskej Serie A Atalanta Bergamo.
Informácie o letisku:
Kód letiska: BGY
Názov letiska: Orio Al Serio
Web: kliknite sem
Tel: +39 035 326 323
Informácie o krajine: www.comune.bergamo.it | www.italiantourism.com | www.initaly.com
Birmingham

Birmingham je druhé najväčšie mesto v Anglicku, „city“ a metropolitný okres v metropolitnom grófstve West Midlands (West Midlands má vyše 2 284 000 obyvateľov). Má okolo 992 400 obyvateľov a rozlohu 267,77 km2.

Birmingham je dynamické mesto plné odlišností, ktoré ponúkajú svetovú triedu kultúrnej scény, vynikajúce nákupy, najlepšie atrakcie, fantastický nočný život, hlavné medzinárodné veľtrhy a prístup do krajiny malebného anglického vidieku. Navštívte Birmingham a uvidíte jedno z najlepších miest Európy, tie najlepšie futbalové kluby, štvrť klenotov alebo skvelé reštaurácie s vynikajúcimi pochúťkami.
Informácie o letisku:
Kód letiska: BHX
Názov letiska: Birmingham International Airport
Web: kliknite sem
Tel: +44 8707 33 55 11
Informácie o krajine: www.birmingham.org.uk | www.enjoyengland.com
Bratislava

Bratislava je hlavným a najľudnatejším mestom Slovenska a sídlom Bratislavského samosprávneho kraja. Na rozlohe 367 584 km2 tu žije vyše 426-tisíc obyvateľov, pričom v celom Bratislavskom kraji okolo 607-tisíc. Bratislavský kraj spolu s Trnavským krajom predstavuje aglomeráciu 1,15 milióna obyvateľov.

Je sídlom prezidenta, parlamentu, vlády, ministerstiev a rôznych úradov. V Bratislave pôsobí niekoľko univerzít, vysokých škôl, divadiel, múzeí a iných kultúrnych ustanovizní akou je napríklad svetoznáma Slovenská filharmónia alebo Slovenská národná galéria.

Pred druhou svetovou vojnou sa v Bratislave hovorilo troma jazykmi: nemeckým, maďarským a slovenským.

Bratislava je mestom bohatým na pamiatky, z ktorých mnohé sa nachádzajú v Starom Meste. Dominantou je štvorvežový Bratislavský hrad, vedľa ktorého sa nachádza budova Národnej rady Slovenskej republiky a neďaleko Konkatedrála svätého Martina.

Je to aj moderné a dynamicky sa rozvíjajúce mesto s mnohými zaujímavými budovami a stavbami, z ktorých najvýraznejším je Nový most na Dunaji, siedmy najväčší zavesený most na svete a stavba 20. storočia na Slovensku.
Informácie o letisku:
Kód letiska: BTS
Názov letiska: Medzinárodné letisko M. R. Štefánika
Web: kliknite sem
Tel: +421 2 33 03 33 53
Informácie o krajine: www.bratislava.sk | www.slovakia.com
Kuvajt

Kuvajt je malá, na ropu bohatá krajina so „silnými“ susedmi – Saudskou Arábiou na juhu, Irakom na severe a Iránom na východe. Kuwaitskej ekonomike dominuje ropa, ktorá činí asi 90% exportných výnosov.

Kuwait bol prvou arabskou krajinou v zálive ktorá mala volený parlament. Prešiel zmenou z dominantne mužskej politickej štruktúry na plné politické práva žien v roku 2005.

Kuvajt (mesto) je hlavným mestom Kuvajtu s počtom obyvateľov približne 32.500 (v roku 2005). Leži v srdci krajiny na pobreží Przského zálivu. Nachádza sa v ňom Kuvajtský parlament, väčina vládnych kancelárií, riaditeľstvá väčšiny Kuvajtských spoločností a bánk. Je politickým, kultúrnym a ekonomickým centrom emirátu.

Obchodné a dopravné potreby Kuvajtu zabezpečuje medzinárodné letisko a prístavy Shuwaik a Ahmadi – 50 kilometrov južne od mesta.
Informácie o letisku:
Kód letiska: KWI
Názov letiska: Kuwait International Airport
Web: kliknite sem
Informácie o krajine: www.kuwait-info.com
Larnaka

Larnaka je mesto na východnom pobreží Cypru. Hlavné medzinárodné letisko Cypru sa nachádza v Larnake. V antických časoch bola Larnaka známa ako Kition, alebo Citium. Biblický názov Kittim sa používal aj pre Cyprus.

Larnaka má 72.000 obyvateľov a je na ostrove druhým obchodným prístavom dôležitým turistickým centrom.

Na sever od mesta sa nachádza rafinéria a na juhu sa nachádza medzinárodné letisko. Larnaka je známa malebným pobrežím ktoré je lemované palmami. Hlavným miestom diania je popri mestskej promenáde počas hlavných slávností a sviatkov. Jedným z najdôležitejších je Kataklysmos alebo slávnosť prílivu, oslavovaná na začiatku leta množstvom kultúrnych podujatí.

Neďaleko medzinárodného letiska v Larnake sa nachádza slané jazero, ktoré je napĺňané vodou počas zimy. Toto je navševované kŕdľami plameniakov, ktoré tam zostávajú od novembra do konca marca. Počas leta toto jazero vyschne. Soľ z vyschnutého jazera bola zbieraná, avšak bolo rozhodnuté, že je nevhodná pre ľudskú konzumáciu.
Informácie o letisku:
Kód letiska: LCA
Názov letiska: Larnaca Airport
Tel: +357 2 481 6418, +357 2 481 6424
Informácie o krajine: www.discoverlarnaca.com | www.larnaka.com | www.visitcyprus.com/wps/portal
Tel Aviv

Tel Aviv-Jafo je mesto v Izraeli ležiace na pobreží Stredozemného mora. Je súčasťou najväčšej a najľudnatejšej aglomerácie v Izraeli, známej ako Guš Dan. V meste žije okolo 380 000 obyvateľov, v celej aglomerácii okolo 2 milióny. Samotné mesto má rozlohu iba 50,6 km2 a hustota zaľudnenia je až 7 445 obyvateľov na km2.

Niektoré štáty považujú Tel Aviv za hlavné mesto Izraela. Majú tu svoje konzuláty a ambasády. Izrael však za svoje hlavné mesto považuje Jeruzalem.

Židia predstavujú 96,1 % obyvateľov, arabskí moslimovia 3 % a arabskí kresťania 0,9 %. Podľa niektorých odhadov tu žije a pracuje okolo 50-tisíc neregistrovaných obyvateľov. Odhady z roku 2001 považujú metropolitnú oblasť Tel Avivu za sídlo s najväčšou koncentráciou židovského obyvateľstva na svete. Žije tu okolo 2,5 milióna Židov (na druhom mieste je metropolitná oblasť New Yorku s 1,4 milióna židovských obyvateľov).

Širšia metropolitná oblasť obsahuje množstvo samostatných sídiel s približne 2,5 milióna obyvateľmi žijúcimi na 14 km dlhom úseku pri pobreží Stredozemného mora. Ďalšími významnými mestami aglomerácie Guš Dan sú Bat Jam, Cholon, Ramat Gan, Givatajim, Bnej Brak, Petach Tikva, Rišon le-Cijon, Ramat ha-Šaron a Herclija.
Informácie o letisku:
Kód letiska: TLV
Názov letiska: Ben Gurion International Airport
Web: kliknite sem
Tel: +972 3 975 5555
Informácie o krajine: www.tel-aviv.gov.il/English/home.asp